JESIENNE KORALE.


Barberry_(PSF)23/09/2015

Koziorożec/Ziemia/Korzeń


Oficjalnie rozpoczęła się astronomiczna jesień – najbogatsza z pór roku. Bowiem wystarczy wyjść do ogrodu, by nazbierać i nanizać na sznurek swoje własne, piękne jesienne korale. Natura dysponuje każdym odcieniem – od złoto-żółtych po jadowicie fioletowe. Dziś przyjrzymy się, co ma w swojej jubilerskiej, sezonowej ofercie.

1. Ognik szkarłatny /Pyracantha coccinea/

Na początku trochę ogrzejemy się przy ognistych kolorach zimozielonego, ciernistego krzewu o tak wysokiej tolerancji dla wszelakich warunków uprawy, że święci od lat triumfy jako niezastąpiona roślina nasadzeń osiedlowych. Rokrocznie obficie owocuje, a kiście owoców pozostają na krzewie do wiosny (chyba, że w międzyczasie zostaną zjedzone…).

jesienne korale jarzębina ogród łobzów kraków sklep ogrodniczy  ognikOdmiany barwne: ‚Soleil d’Or’ | ‚Orange Glow’ | ‚Red Column’

2. Jarząby / Sorbus sp./

Jarzębina to nie żona jarząba, lecz o ileż wdzięczniejsza nazwa zwyczajowa jarząbu pospolitego /Sorbus aucuparia/, którym jest wg botanicznej nomenklatury. Jeśli zdecydowaliśmy się na ogród w stonowanych, pastelowych barwach, gdzie żywy pomarańcz jej owoców wydaje się zbyt intensywny zawsze możemy wybrać wariant o owocach białych lub…różowych np. ‚Salmon Pink’ – wyglądających jak perły.

jesienne korale jarzębina ogród łobzów kraków sklep ogrodniczy jesienne korale jarzębina ogród łobzów kraków sklep ogrodniczy

Owoce jarząbów szwedzkich są odrobinę większe. Pełną gamę kolorystyczną można obejrzeć w Krakowie np. przy ul. Kościelnej w stronę Radia Kraków. Jarząby to rewelacyjne drzewa alejowe, świetnie adaptują się do warunków miejskich.

3. Kaliny / Viburnum sp. /

Od wiosny zachwyca kulami kwiatów „budzynosów”, a jesienią kalina nadal chce być najpiękniejsza w ogrodzie. Jubilerski niezbędnik – kalina koralowa (jak sama nazwa wskazuje). Dla zaawansowanych ogrodników, a zarazem wielbicieli jesiennych korali polecamy nietypowe odmiany:

  • kalina koralowa / V. opulus / ‚Xanthocarpum’ o żółtych owocach
  • kalina japońska / V. plicatum / o pagodowym pokroju

kalina jesienne korale jarzębina ogród łobzów kraków sklep ogrodniczy Obfite owocowanie kaliny japońskiej

4. Pięknotka Bodinieriego / Callicarpa bodinieri /

A na koniec coś dla wielbicieli fioletów – pięknotka. Ten bardzo popularny na brytyjskich wyspach gatunek powoli wprowadza się do krakowskich ogrodów. Tak jak my nie lubi mrozu i…samotności. By wytworzyć owoce potrzebuje towarzystwa. W grupie również lepiej zimuje, ale na wszelki wypadek wybierzmy dla pięknotek osłonięte, cieplejsze miejsce w ogrodzie.

pięknotka jesienne korale jarzębina ogród łobzów kraków sklep ogrodniczy Drobne koraliki pięknotki ‚Profusion’

Pamiętajmy, że jesienne korale budzą żywe zainteresowanie ptaków, które chętnie odwiedzą nasz ogród by owymi kulistymi precjozami…napełnić sobie żołądki. Dla nich bowiem ogród pełen owocujących krzewów i drzew jest obietnicą przetrwania ciężkiej zimy. A możliwość obserwacji radosnych kwiczołów czy krągłych sikorek – jest bezcenna. W końcu za rok Natura naszykuje dla nas kolejną porcję jesiennych korali – wystarczy dla wszystkich.


Już za tydzień temat „Jesienne nawożenie” – co warto wiedzieć i jakich błędów unikać.

Dodaj komentarz