JAK URATOWAĆ CHOINKĘ?


Ogród Łobzów Blog_jak uratowac choinke Kraków


Bez niej Święta nie byłyby prawdziwe. Wyprawa po choinkę to piękna tradycja, tak samo jak ozdabianie jej, drzemanie pod nią wieczorową porą z błogim uśmiechem na twarzy… Jednak po Świętach podejście do drzewka ulega stopniowej przemianie, by zakończyć się brutalnym rozstaniem, gdy bez skrupułów porzucamy biedulkę na śmietniku.

A gdyby tak bożonarodzeniowe drzewko po Świętach dostało od nas w prezencie szansę na dalsze, zwyczajne życie (pozbawione blasku baniek i lampek)? Na zostanie wielkim drzewem… Oto 5 ważnych kwestii, które miejmy na uwadze, jeśli chcemy uratować naszą choinkę:

1. dobra   s z k ó ł k a

Nie traćmy nadziei, jeśli historia naszego drzewka jest wątpliwa. Wiele gatunków (szczególnie sosen, jałowców, kanadyjskich choin) ma szansę zregenerować korzeń, nawet jeśli uległ uszkodzeniu przez szpadel. Co prawda wpłynie to na kondycję i pokrój drzewka, ale nie jest ono z góry skazane na niepowodzenie. Do noworocznych postanowień dodajmy, by tym roku kupujac drzewko wybierać te z bryłą korzeniową, uprawiane przez rzetelne szkółki, gdzie sadzonki rosną w specjalnych donicach, a nie są do nich siłą wciskane po wykopaniu z gruntu w okresie przedświątecznym.

2.  o z d o b y 

Nie wciskajmy szczytu drzewka w gwiazdę lub szpic, by nie uszkodzić tego ważnego pędu, jakim jest przewodnik. Nie wieszajmy zbyt ciężkich ozdób, które wyginają pędy, ani nie owijajmy ich za ciasno nitkami z ozdobami (wygodniejsze i bezpieczniejsze są elastyczne haczyki).

3.   p o d l e w a n i e

Iglaste drzewa zimą wchodzą w swoisty spoczynek, dlatego zbyt intensywne podlewanie, kiedy stoją w pojemniku w domu zaszkodzi im – objawem będą żółknące igły. Ważne: pojemnik z choinką musi posiadać odpływ, który zapobiegnie staniu wody w obrębie bryły korzeniowej, a co za tym idzie – uduszeniu się rośliny.

4.   c h ł ó d 

Nie stawiajmy choinki w pobliżu kominków, grzejników i innych źródeł ciepła. Najlepiej niech stoi w zimnym holu lub w pobliżu balkonowych drzwi, od których bije lekki chłód. Kiedy tylko świąteczny czas minie, rozbierzmy choinkę z ozdób i wystawmy na balkon lub taras.

5.  s a d z e n i e

Z sadzeniem drzewka  do gruntu warto poczekać do marca. Do tego czasu będzie bezpieczne w pojemniku na polu, gdzie od czasu do czasu podlejemy je odstaną wodą. Drzewko także można zadołować, tzn. jeśli grunt pozwoli – wykopać głęboki dołek i umieścić w nim tymczasowo drzewko, przysypując pojemnik ziemią.

A  jeśli nie mamy ogrodu?

Nie krępujmy się podpytać wśród rodziny i znajomych, czy ktoś nie przyjąłby drzewka choćby na taras do dużej donicy. Ponadto krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej zachęca, by przyłączyć się do akcji sadzenia choinek. W zeszłym roku na nowohuckich łąkach posadzono kilka takich bożonarodzeniowych drzewek i niektórym udało się przeżyć. Zawsze warto próbować.

Ogród Łobzów Blog_uratować choinkę miejski ogrodnik Kraków Autor: Corinna Frączek Zyska


Podobne tematy:

SADZIMYRODZIMEwybor choinki ogrod lobzow7 zasad dokarmiania ptakow

Dodaj komentarz