# GWIAZDKOWE SUKULENTY.


Ogród Łobzów Blog_gwiazdkowe sukulenty dekoracje świąteczne kraków


Patrząc w grudniowe gwieździste niebo już przebieramy nogami na myśl o wypatrywaniu tej pierwszej, wyjątkowej gwiazdki w wigilijną noc. A gdyby tak na parapecie razem z nami czekały już urocze gwiazdki? Zamiast brokatu i plastikowych aniołków wybierzmy w tym roku naturalne piękno roślinnych form: galaktyki sukulentów, reniferowe rogi, zielone sople.

Oto kilka roślinnych dekoracji, które dotrzymają towarzystwa choince:

1. gwiazdkowe sukulenty

Śliczne, miniaturowe gwiazdki mają w sobie olbrzymią porcję uroku. Są odporne na kaloryferowe opary, i zapominalskich niepodlewaczy. Co więcej należy wystrzegać się podlewania, szczególnie zimą, by rozetki nie zgniły u nasady. Zapewnijmy im tylko dużo światła, ustawiając je na południowym oknie w serii pojemników lub jednym większym. Nasadzenie w jednej donicy zaaranżujmy jak miniaturę bajkowej krainy. Z pomocą najmłodszych na czas Świąt mogą w niej zamieszkać figurki reniferów i skrzatów.


Ogród Łobzów Blog_gwiazdkowe sukulenty dekoracje świąteczne krakówPudełko z gwiazdką – szkatułka z echeverią.

Ogród Łobzów Blog_gwiazdkowe sukulenty dekoracje świąteczne krakówZielona bańka z gąszczem sukulentów.

2. reniferowe rogi

Bogactwo roślinnych form dostarcza nam nieskończonych możliwości. Zamiast biegać po lesie ze strzelbą, by móc ozdobić kominek jelenim porożem, wybierzmy się do Ogrodu Łobzów po Platycerium. Ten niesamowity w formie epifit z czasem dorasta nawet do ponad metra rozpiętości.

Ogród Łobzów Blog_gwiazdkowe sukulenty dekoracje świąteczne krakówPowcinane liście płaskli wyglądają jak poroże.

Jeśli nie mamy kominka, warto zerknąć na gabarytowo mniejsze reniferowe rogi w postaci ripsalisów. W obrębie rodzaju występuje kilka wyjątkowo świątecznych form. Mamy do wyboru ciemnozielone i jakby oszronione okazy lub żywozielone, miniaturowe.

sukulentyRhipsalis pilocarpa ma włochate pędy, które z daleka wyglądają jak ścięte mrozem.

Ogród Łobzów Blog_gwiazdkowe sukulenty dekoracje świąteczne krakówBajkowe poroże R. cereuscula zmieści się niemal w naparstku.

3. zielone sople

Roześmiany i odpowiednio wysoki stryj pozwalał nam zimą lizać długie sople, oderwane od dachowego stropu nad tarasem. I mimo, że nie miały ani smaku wanilii ani czekolady, były to najlepsze lody dzieciństwa (smakowały ryzykiem, że rodzice się dowiedzą). Na pamiątkę tamtych chwil, w te święta postawmy na kredensie zielone, roślinne sople!

Ogród Łobzów Blog_gwiazdkowe sukulenty dekoracje świąteczne krakówArktycznie niebieskie sopelki Senecio marinara.

A jeśli już nosi nas świąteczne szaleństwo dekorowania wszystkiego, czemu by nie wyżyć się i na roślinach pokojowych? Kilka białych piórek, maleńkich banieczek i lampki zamienią każdą donicę w zimową krainę.


Ogród Łobzów Blog_gwiazdkowe sukulenty dekoracje świąteczne krakówSansevieria cylindryczna w świątecznej aranżacji.


 

Dodaj komentarz