GWIAZDA BETLEJEMSKA I GRUDNIK – KWITNĄCE ŚWIĘTA.


10/12/2014


Pochodzą z przeróżnych części świata, głównie z rejonów upalnych i egzotycznych. A mimo to, gdy przywołujemy je w pamięci kojarzą nam się głównie z zimą i śnieżnym Bożym Narodzeniem. Rośliny, które wskutek m. in. pory i barwy kwitnienia stały się wręcz nieodłącznym symbolem Świąt. Poznajmy kilka ciekawostek odnośnie najważniejszych z nich:

dzien poinsencji ogrod lobzow krakow1. Poinsecja, czyli wilczomlecz piękny /Euphorbia pulcherrima/


Występuje naturalnie w Meksyku, gdzie dorasta do 5m wysokości. Stamtąd 200 lat temu przywiózł ją do USA ambasador Joel Poinsetta, o czym opowiada przepiękna bajka Oppenheim pt.: „Cud pierwszej poinsecji”.

12 grudnia (dzień jego śmierci) wyznaczony został w XIX w. na cześć owego dyplomaty i miłośnika roślin Światowym Dniem Poinsecji. Również w Ogrodzie Łobzów uczcimy ten dzień.

dzien poinsensji ogrod lobzow krakow

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską, by dotrwała do Świąt? Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach:

1. Poinsecja nie może przemarznąć. Zabezpieczamy ją dobrze na czas transportu. Nie wystawiamy jej na zewnątrz, nie stawiamy na zimnym parapecie czy w nieogrzewanym holu czy w przeciągu. Temperatura nie powinna spaść poniżej 15oC.

2. Podlewamy regularnie w ciągu dnia, póki w pomieszczeniu jest jeszcze dzienne światło. Podłoże powinno być stale lekko wilgotne, ale uważajmy, by roślina nie stała w wodzie, gromadzącej się np. na dnie doniczki.

3. Nie stosujemy nawozów. Sadzonka w podłożu zawiera dawkę nawozową, która ma jej wystarczyć na okres nawet 2 miesięcy. Nadmiar mineralnych substancji odżywczych może „spalić” system korzeniowy.

4. Wilczomlecze lubią dużo rozproszonego, ale nie bezpośredniego światła.  Co prawda grudzień nie jest najsłoneczniejszym miesiącem w roku, ale czasem zdarzają się pogodnie dni, jak dziś. Dobrze byłoby, gdyby poinsecje nie znalazły się wtedy w zasięgu mocnego światła, wpadającego przez południowe okna.


grudnik kaktus bozonarodzeniowy ogrodo lobzow krakowGrudnik, bożonarodzeniowy kaktus /Schlumbergera sp./

W brazylijskich lasach rośnie w szczelinach pni i konarów, gromadząc wodę w mięsistych tkankach i kwitnąc obficie w soczystych odcieniach czerwieni i różu. W Europie kwitnienie wypada u nich późną jesienią i zimą, stąd schlubergera zyskała miano bożonarodzeniowego kaktusa. Nie jest tak popularna jak poinsencja, ale ze względu na bardziej uniwersalny charakter  i wytrzymałość, można uprawiać je długo po Świętach.

Jedyne, czego zygokaktus potrzebuje do przetrwania to dużo rozproszonego światła (takiego, jakie na naturalnych stanowiskach docierałoby do niego przez liście drzew) i podlewania nie częściej niż 1 raz w tygodniu, tak by podłoże lekko przeschło.

By móc cieszyć się wtórnym kwitnieniem ważne jest, by grudnik przeszedł okres spoczynku. Jak mu taki „urlop” zorganizować? Od sierpnia do października zapewniamy mu niższą temperaturę (12-15oC) i… nie podlewamy wcale. Nawet lekkie zwiędnięcie niech nie budzi naszej litości, jeśli chcemy doczekać się kwiatów. Jedynie w przypadku mocnego obkurczenia bryły korzeniowej możemy ją lekko zwilżyć, by odzyskała objętość. Dobrze jest zatem wystawić roślinę na zewnątrz i na jakiś czas o niej zapomnieć. Dopiero kiedy zrobi się zimniej (poniżej 10oC) kaktus wraca do domu, ustawiamy go w jasnym pomieszczeniu i zaczynamy delikatnie podlewać z odrobiną nawozu Humvit.


Zapędziliśmy się do urlopu i sierpnia, a przed nami jeszcze trochę innych przyjemności, więc wróćmy do Bożego Narodzenia. Rośliną, która z pewnością wszystkim najbardziej się ze Świętami kojarzy jest ta zwana potocznie…„choinką”. Jakie drzewko wybrać można przeczytać już na Blogu Ogrodu Łobzów>>


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *