social social social

Poniedziałek - sobota 9:00 - 18:00

Niedziela handlowa 9:00 - 15:00

Gawędzące Astry

14.11.2018 | Bez kategorii

 

Niegdyś o tej porze roku fioletowe chmury astrów przelewały się przez drewniane, chwiejne płotki każdej galicyjskiej chatki. O ów płotek nadzwyczaj długo opierali się także sąsiedzi, by nagawędzić się na zapas, zanim nadchodząca mroźna zima sprawi, że na długo zmuszeni zostaną do spędzania czasu głównie we własnym towarzystwie. Przyjęło się jednak mawiać, że to zakwitające w ogrodzie astry wywołują “magicznie” ową wzmożoną towarzyskość i chronią mieszkańców domu przed samotnością. Astry te zwyczajowo nazywano więc “Gawędkami”.

 

Nie wiedzieć czemu w dzisiejszych czasach groźba samotności nie wydaje się tak przykra jak niegdyś. Być może tłumią ją elektroniczne akcesoria? A mimo to mówi się, że nigdy jeszcze ludzie nie byli tak samotni, jak dziś. Dlatego jako remedium na ową kuriozalną samotność polecamy astry. Słoneczkowate kwiatostany w pastelowych odcieniach to idealne towarzystwo na czas mglistych dni.

Astry lubią glebę wapienną, lekką, żyzną, dlatego zawsze dobrze czuły się w rejonach krakowskiej jury. Preferują pełne nasłonecznienie. W półcieniu i na cięższych, gliniastych glebach szybko dopada je mączniak.
Dla pewności warto zanotować sobie grzyboodporne odmiany astrów: ‘Harrington Pink’ i ‘Blaubux’

 

Oto 3 ciekawe odmiany astrów:

 

1. Aster bocznokwiatowy /A. laterifoilus/ ‘Lady in Black’

Daje efekt prawdziwej, astrowej chmury w odcieniu burzowego nieba, bowiem dorasta do wysokości półtora metra (przy podobnej średnicy). Nazwę odmianową zawdzięcza fioletowo nabiegłym pędom, które wysycone są tak intensywnie, że wydają się niemal czarne. Kwiaty w fazie pąków mają odcień lilaróż, po otwarciu bledną do bieli.

 

2. Aster nowobelgijski /A. novi-belgii/ ‘Nancy Ballard’

Najlepiej sadzić je wzdłuż płotków, bordiur, by nie przewracał ich deszcz. Metrowa kępa astrów obsypuje się bladoróżowymi kwiatami, które w początkowej fazie rozkwitania wyglądają jak pomponiki.

 

3. Aster krzaczasty /A. dumosus/ ‘Niobe’

Niska, kępiasta odmiana o czysto białych, stokrotkowatych kwiatach. Usuwanie przekwitających kwiatów sprawia, że ‘Niobe’ kwitnie do przymrozków.

 

 

Astry wbrew pozorom nie kwitną jedynie jesienią.
Dla wielbicieli tych kwiatów Natura przygotowała astry alpejskie /A. alpinus/ o zwartym pokroju i wysokości ok. 30 cm, które zakwitają majową porą: odmiana ‘Dunkle Schoene’ w odcieniu słodkiego fioletu i ‘Happy End’ w optymistycznym różu.
Wszystkie astry lubią, by co 3 lata je odmłodzić, poprzez podział karpy korzeniowej. Jest to kolejny dobry powód, by odwiedzić innego Ogrodnika, by wymienić się sadzonkami i pogawędzić trochę…