# FIOŁKI ORAZ „FIOŁKI”


fiołki fiołek sępolia cyklamen viola kraków marzec


Proszę powiedzieć, jaki kwiat znajduje się na zdjęciu powyżej? Mamy nadzieję, że wiele osób zmruży oczy i rzeknie pewnym głosem: „saintpaulia” . Bowiem tak brzmi prawidłowa pod każdym względem nazwa tego uroczego, doniczkowego kwiatu. Ale przecież miało być o fiołkach. No tak, wiele razy bowiem pod hasłem „fiołek” na półkach Ogrodu Łobzów poszukiwane były nie tylko sępolie, ale i cyklameny czy nawet bratki. Same fiołki w ofercie!

Przypomnijmy sobie, jak się czujemy się, kiedy ktoś z uporem maniaka na każdym rodzinnym przyjęciu nazywa ciocię Helenę – Haliną. Nieboraczka nie reaguje, więc ów jegomość zaczyna ubolewać do pozostałych, że cioteczka niedosłyszy… Cóż. Podobnie sytuacja ma się z fiołkami i „fiołkami”. Przychodzi czas, by wyjaśnić nieporozumienie raz, a dobrze.

1. Fiołek – Viola sp.

Poprawnie z botanicznego punktu widzenia nazwa – fiołek, przysługuje przedstawicielom rodzaju Viola sp.. W polskiej florze mamy do czynienia z ponad 20 gatunkami fiołków, w tym z wonnym, leśnym, błotnym, żółtym, białym, skalnym, torfowym czy znanym z fitoterapii, fiołkiem trójbarwnym – popularnym „chwastem” segetalnym, towarzyszem upraw zbóż.

Ciekawostka: Do rodzaju Viola należy również wspomniany bratek, zatem w tym przypadku nazwanie go fiołkiem nie jest błędem karygodnym. 

fiołki fiołek sępolia cyklamen viola kraków marzec bratki Czasem trafiają się drobnokwiatowe odmiany bratków o iście fiołkowym zapachu.


2. Sępolia – Saintpaulia

fiołki saintpaulia kraków fiołki fiołek sępolia cyklamen viola kraków marzec

Saintpaulia fiołkowa, błędnie zwana fiołkiem afrykańskim należy do rodziny ostrojowatych i botanicznie bliżej jej do jasnoty, niż do fiołka. Tanzański egzot zadomowił się w wielu Polskich domach i cieszy się stałą popularnością. Najpiękniej wyglądają w większej grupie o zróżnicowanych kolorach kwiatów w gamie błękitów i różów.

Porada: uprawiajmy sępolie w płytkich pojemnikach i podlewajmy je odstaną wodą na podstawkę, by nie moczyć liści.


3. Cyklamen – Cyclamen sp.

fiołki fiołek sępolia cyklamen viola kraków marzec

Cyklamen perski z kolei należy do tej samej rodziny co pierwiosnek. Zapewne coś w kształcie jego liści i kwiatów sprawia, że nazywany jest błędnie – fiołkiem alpejskim (szczegółowy opis cyklamenów oraz zasad ich pielęgnacji przestawiliśmy na Blogu w styczniu).

Viola_alpina fiołki fiołek sępolia cyklamen viola kraków marzec Prawdziwy fiołek alpejski ( Viola alpina ) wygląda zgoła inaczej niż cyklamen.

Pamiętajmy zatem, by nazywać zawsze rzeczy po imieniu. Niech fiołkami pozostaną botaniczne Viole, natomiast sępolie i cyklameny niech odzyskają swoje prawdziwe i przede wszystkim poprawne określenia.

fiołki fiołek sępolia cyklamen viola kraków marzec Prawdziwy fiołek oraz obłędnie piękne, lecz błędne „fiołki”.