FETORY FLORY.


Ogród Łobzów Blog_fetory flory śmierdzące rośliny berberys


Czy zdarzało nam się minąć zarośla lub przystanąć w parku i rozglądać się, węsząc z przestrachem, gdzie czai się śmierdząca bomba? Nawet nie przeszło nam przez głowę haniebne podejrzenie, że mogłaby to być jakaś przedstawicielka flory. Cóż, świat roślin nie pachnie tylko różami. Wśród gamy eleganckich, miodowych i wysublimowamych aromatów, trafia się i fetor dosłownie zwalający z nóg. 

Dziś coś dla Ogrodników o mocnych…nosach. Na wszelki wypadek polecamy zatyczki. U większości zapachy te wywołują mdłości i konsternację. Zaczniemy zatem stopniowo od względnie przykrych zapaszków, zanim przejdziemy do naprawdę grubych kalibrów.

Ogród Łobzów Blog_fetory flory śmierdzące rośliny berberys

5. B e r b e r y s

 / Berberis sp. /

W maju obsypuje się słonecznie żółtymi kwiatami. Ich intensywna woń tworzy wokół krzewów chmurę specyficznego aromatu. Większość osób, mijając berberysy przy ul. Grottgera przystaje skrępowana. Niektórzy osłaniając twarz odbiegają zaraz truchcikiem. Inni z niedowierzaniem przysuwają gałązki do nosa, a na ich twarzach maluje się rosnące zdziwienie lub speszony uśmiech.

Intensywność zapachu jest kwestią odmiany, dlatego warto powąchać berberys, zanim posadzimy tuż przy tarasie cały szpaler.

4.  I r g a

/ Cotoneaster sp. /

Drobne kwiaty krzewów z tego rodzaju emitują rybią woń. Na szczęście najczęściej uprawiane gatunki i odmiany płożące nie dorastają do poziomu nosów.

3.  D e r e ń 

/ Cornus sp. /

Właściciele psów doskonale znają ten zapach, lecz z czasem być może przestał być dla nich uciążliwy. Niestety dla wielu osób znajduje się on wśród 5 najbardziej irytujących woni. Kwiaty derenia wydzielają zapach mokrej psiej sierści.

2.  B o ż o d r z e w

/ Ailanthus altissimia /

W Chinach nazywany chòuchūn, co oznacza ni mniej ni więcej „okropnie śmierdzące drzewo”. Co ciekawe nie przeszkadza mu to także nosić miana „drzewa niebios”. Zapach z pewnością nie przeszkadza ćmom jedwabnika, które pasą się z upodobaniem na jego smrodliwych pędach.

1.  A m o r f o f a l l u s

/ Amorphophallus titanum /

Kiedy zakwitł na Wydziale Ogrodniczym UR, wieczorem fetor dolatywał na przystanek autobusowy. Czekający ludzie zerkali do kosza na śmieci, czy nie leży tam aby coś martwego. Na samej uczelni zapach snuł się korytarzami, wywołując zazielenienie studenckich lic. Kwiatostan wydziela zapach, który po chemicznej analizie jest składową m.in: śmierdzących skarpet (kwas izowalerianowy), sera limburgerowego (trisiarczek dimetylu) i gnijącego mięsa. Stąd jego potoczna nazwa „corps flower” (ang. corps – zwłoki).

Ogród Łobzów Blog_fetory flory śmierdzące rośliny berberys  ailanthus

WAŻNE: Nie niszczmy ani nie wykopujmy roślin o przykrym zapachu, pamiętajmy bowiem, że mimo iż nam zapach rośliny nie do końca odpowiada, wabi on i karmi całe rzesze owadów.


Podobne tematy:

PACHNĄCY TARASOgród Łobzów Blog_miodowy balkon Kraków  Autor: Corinna Frączek