2

FERIE ZIMOWE POD PALMAMI.


pod palmami


Wysiadamy z samolotu, owiewa nas miękkie, ciepłe powietrze a nieopodal widać już rosnące dziko palmy – spływa na nas uczucie pewności, że jesteśmy na wakacjach. Palmy są symbolem i jakby podświadomym wyzwalaczem pozytywnych skojarzeń.

Nic w tym dziwnego: wylegiwanie się pod palmami, spijanie koktajli z kokosowego orzecha. A na przekąskę słodkie daktyle – prosto z daktylowej palmy.

Ogród Łobzów Blog_ pod_palmami palmy Kraków Autor: Corinna Frączek

Chęć zabrania ze soba egzotycznej cząstki świata sprawiła, że palmy zawędrowały dalej, niż mogłyby zanieść je prądy oceanów. Hodowane są w oranżeriach, palmiarniach, w galeriach handlowych, sztucznych wyspach tropikalnych (Berlin) czy na dworcu kolejowym Atocha w Madrycie.

Ogród Łobzów Blog_pod_palmami_madrid

Okiełznana dżungla czy bezludna wyspa zmieści się w każdym wnętrzu. Kilka zasad uprawy palm:

 • donica powinna być głęboka i wąska, ze względu na palowy typ korzenia palmy [przykład]
 • podłoże (takie samo jak dla juk, fikusów i dracen) o lekkiej, porowatej strukturze z dodatkiem gliny o pH 6-7
 • na dno donicy wsypmy drenaż z keramzytu
 • donice dobrze jest umieścić na podstawce z kamieniami, odparowywująca woda nawilży powietrze i będzie zapobiegać przysychaniu końcówek liści. UWAGA! kamienie na podstawce zapobiegną też staniu korzeni w wodzie i ich gniciu
 • palmy nie lubią przeciągów
 • potrzebują dużo światła, ale nie bezpośredniego
 • większość palm, szczególnie z rodzaju Rhapis sp. źle znosi dym tytoniowy…
 • teraz (luty-marzec) jest najlepszy czas na przesadzanie młodych okazów

pod_palmami3.jpg

Pamiętajmy,  że pomimo ogólnej nazwy dla tej grupy roślin, pochodzą one z przeróżnych miejsc świata. Niektóre wyrastają w środku dżungli a inne na piaszczystym brzegu plaży. Kojarzą nam się z upałami i pełnym słońcem. Przyjrzyjmy się jednak dobrze naszej domowej palmie. pod_palmami_malediwy_1.jpg

Czym różni się od tych ze zdjęć z wakacji? Wielkością. Palmy, które są dostępne w handlu to przede wszystkim rośliny bardzo młode a nawet dopiero co skiełkowane siewki. Mała palma jest wrażliwa na bezpośrdenie, wysuszające słońce. Dlatego ustawmy ją przy wschodnim lub zachodnim oknie i latem podlewajmy prawie codziennie.

Jaką palmę wybrać? Przedstawiamy 4 gatunki palm, które są stosunkowo łatwe w uprawie i wyjątkowe, ze względu na swoje właściwości odtruwające powietrze.

Ogród Łobzów Blog_ palmy kraków pod_palmami_nasa Autor: Corinna Frączek

 1. Phoenix roebelenii – palma daktylowa, daktylowiec niski
 2. Chamaedorea seifrizii – palma bambusowa
 3. Rhapis excelsa – palma biczowa
 4. Dypsis lutescens – areka, chryzalidokarpus błyszczący, złotowiec

Wszyskie poza areką neutralizują formaldehydy, ksylen i toluen. Ponad to palma biczowa wiąże z powietrza związki amoniaku. Zatem tym przyjemniej położyć sie pod takimi palmami, choćby na dywanie a zimowe słońce, wpadające przez okna i przechodząc przez ażurowe liście rozsypie się jak złoty piasek z egzotycznej wyspy.

Ogród Łobzów Blog_pod palmami palmy Kraków Autor: Corinna Frączek


Za tydzień na Blogu Ogrodu Łobzów zapraszamy do wzmożonej czujności – wypatrujemy kolorów przedwiośnia.

Comments 2

 1. Myślę, że palmą równiez doskonale nadającą się do uprawy w domowych warunkach jest waszyngotnia robusta, która klasyfikowana jest w gronie jednych z szybciej rosnących palm (faktycznie tak jest). Nie jest również jakoś trudna w uprawie, chociaz jak każda palma ma pewne wymagania. Aktualnie zastanawiam się nad zakupem livistona rotundifolia, która mysle ze z powodzeniem mogłaby znaleźć się w powyższym wykazie 🙂

  pozdrawiam
  TK

 2. Pingback: # WIOSENNE PRZESADZANIE. - Ogród ŁobzówOgród Łobzów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *