# ENERGETYCZNY CZERWIEC.


Ogród Łobzów Blog_energetyczny czerwiec


W czerwcowych wpisach z przymrużeniem oka spojrzymy na temat energii i feng shui w aspekcie ogrodowym. Mrużąc oczy w świetle prażącego słońca, czasem udaje się zobaczyć więcej, niż mogłoby się wydawać. Poszukamy równowagi wśród żywiołów wody, ziemi, ognia, powietrza i metalu. Poeksperymentujemy z barwami, fakturami, symbolami i…dźwiękami, rearanżując miejskie, balkonowe ogrody. 

Tymczasem  tradycyjnie nasze energetyczne propozycje smaku, zapachu i kwiatu na czerwiec:


Smak:Ogród Łobzów Blog_energetyczny czerwiec słód

Słód jak sama nazwa wskazuje jest słodki. Ale w ten zdrowy i bezpieczny (również dla zębów!) sposób. Powszechnie i od wieków stosowany w produkcji piwa…teraz robi sensację jako solista. Słody pszeniczne, jęczmienne, kukurydziane o pięknej, bursztynowej barwie spożywa się łyżkami, ale także dodaje się do:

  • muessli
  • słodzenia napojów, deserów, wypieków
  • sosów (np. kuchni azjatyckiej i słodko-kwaśnych marynat).

Łatwo przyswajalne węglowodany i białka stanowią źródło energii, poprawiają odporność, metabolizm i korzystnie wpływają na zaśmiecone jelita, pomagając w wymiataniu zalegających tam, szkodliwych produktów przemiany materii.

Ogród Łobzów Blog_energetyczny czerwiec słódSłodki słód ma w sobie energię wakacyjnego słońca.


Zapach:

Ogród Łobzów Blog_energetyczny czerwiec wetiwer

Wetiwer ma słony, ostry zapach świeżej zieleni, stopniowo się nagrzewający i nabierający energii. Cenny olejek destylowany z korzeni trawy Vetiveria zizanioides ma kolor bursztynowy (podobnie jak słód). Trawa ta rośnie tak wysoka, jak człowiek i czuje się świetnie tam, gdzie panuje wilgoć i upał – kwintesencja lata.

Związany z żywiołem ziemii ułatwia koncentrację i poczucie bycia obecnym, świadomym i…zadowolonym. Warto wwąchać się w ten pierwotny zapach. Zapanowała moda na botaniczne zapachy, dajmy się jej ponieść. Korzystając z możliwości tworzenia autorskich zapachów polecamy połączyć wetiwer z solą morską oraz…rumiankiem.

Ogród Łobzów Blog_energetyczny czerwiec wetiwerKadzidełka z nutą wetiweru ułatwią medytację.


Kwiat:

Ogród Łobzów Blog_energetyczny czerwiec

Niektóre paprocie może zakwitną w Noc Świętojańską 23 czerwca, czego życzymy wszystkim wytrwałym poszukiwaczom. Tymczasem dzień przed najkrótszą nocą w roku (22.06) zdradzimy tajemnicę ich „kwitnienia”, zaprezentujemy paprocie do uprawy gruntowej, ich walory, wymagania i właściwości – nieraz równie magiczne, co baśniowy kwiat paproci.


Kalendarz biodynamiczny VI

kalendarz czerwiec

Najkorzystniejsze dni czerwca dla:

  • siewu: 5-19
  • sadzenia i przesadzania: 2-3, 11-19, 29-30
  • podlewania: 6-7, 16-17, 25-26
  • nawożenia: 20
  • plewienia: 1, 21-22, 27-28

Od prac ogrodniczych i podlewania lepiej wstrzymać się w dniach 23-24.06.


Już za tydzień ogród muzyczny!