1

EGZOTYCZNY SAD.


Ogród Łobzów Blog_EGZOTYCZNY SAD Kraków blog ogrodniczy profesjonalny Autor: Corinna Frączek


W trakcie wakacyjnych wypraw natykaliśmy się z pewnością na egzotyczne (z naszego punktu widzenia) sady. To interesujące zobaczyć, skąd biorą się owoce, które na codzień kupujemy w sklepie, by nie wierzyć w „gruszki na wierzbie”. A jeszcze ciekawiej byłoby mieć własny, egzotyczny sad. Co prawda tylko nielicznym udało się w krakowskim klimacie wyhodować własne granaty, ale czemu by nie spróbować własnych sił?

Oto 3 gatunki do egzotycznego sadu wraz z krótką instrukcją uprawową:

1. B a n a n o w i e c / Musa cavendishii /

Banan karłowy to naprawdę łatwa w uprawie roślina. Co ciekawe jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Ponad to wbrew pozorom banany nie rosną na drzewach, a… na bylinach. W warunkach orangeryjnych owoców można doczekać się na starszych okazach, zapylanych przez gorliwych ogrodników (w naturze robią to nietopetrze i ptaki). Po owocowaniu bananowiec zamiera… Dlatego w donicach lepiej uprawiajmy specjalne odmiany karłowe dla ich pięknych, wielkich liści.

stanowisko: słoneczne, tempetatura stała, nie spadająca poniżej 15oC

nawadnianie: 2-3 razy w tygodniu w okresie letnim, zimą raz na tydzień; zraszajmy liście, by nie brązowiały na brzegach.

podłoże: dla palm

nawożenie: co 2 tygodnie od III-VIII płynnym biokompostem lub poprzez dosypanie na wierzch donicy świeżej ziemi


2. F i g o w i e c / Ficus carica /

Figa jadalna, zwana także figą karyjską zrodzi owoce w uprawie pokojowej pod warunkiem, że została rozmnożona wegetatywnie z egzemplarza już rodzącego. Dobry hodowca wie wszystko o swoim materiale roślinnym, zatem nie wahajmy się dopytać o takie szczegóły. W dużej donicy figa osiągnie rozmiary małego drzewka pod warunkiem, że zastosujemy się do zasad:

stanowisko: słoneczne, zimą chłodniejsze (4-6oC)

nawadnianie: suszoodporna, nie lubi zalewania; podlewamy dopiero kiedy bryła przeschnie

podłoże: ciężkie z dodatkiem gliny

przesadzanie: młodą co roku, starsze co kilka lat wczesną wiosną

nawożenie: biokompostem od III-VIII co 2 tygodnie.


3. G r a n a t o w i e c / Punica granatum /

Granat karmi już nasze oczy delikatnym, drzewkowatym pokrojem i soczyście czerwonymi kwiatami, których doczekać się nietrudno. Owoce są osiągalne tylko z odmian uprawnych w warunkach szklarniowych, gdzie ich dojrzewanie możliwe jest dzięki doświetlaniu krzewów.

stanowisko: wystawa południowa; od września do lutego po zrzuceniu liści przestawiamy do chłodnego pomieszczenia 8-10oC

nawadnianie: odporny na suszę, podlewamy oszczędnie raz na tydzień

podłoże: lekkie z dodatkiem piasku i gliny

nawożenie: co 2 tygodnie rozcieńczonym biokompostem.

Ogród Łobzów Blog_EGZOTYCZNY SAD Kraków blog ogrodniczy  egzotycznysadnabalkonie


Podobne tematy:

BALKONOWY SADOWNIKWAKACJE NA BALKONIE miejski ogrodnik Autor: Corinna Frączekogrod lobzow blog pod palmami palmy  Autor: Corinna Frączek

Comments 1

  1. Każdy marzy o egzotycznym sadzie w swoim ogrodzie. Na szczęście przy tylu internetowych poradnikach w internecie staje się to coraz prostsze 🙂

Dodaj komentarz