# EDUKACYJNY WRZESIEŃ.


Ogród Łobzów Blog_edukacyjny wrzesień motto


Panie i Panowie (fanfary w tle!) oto wielka chwila: Ogród Łobzów kwitnie już od ćwierćwiecza! Właśnie we wrześniu wypada owa okrągła rocznica, którą chcemy świętować ze wszystkimi dzielnymi Ogrodnikami. Niektórzy pamiętają jeszcze nasze jarzynowe początki, a inni dopiero pierwszy raz zawitają do Ogrodu zwabieni licznymi, atrakcjami, jakie szykujemy z urodzinowej okazji. Więcej szczegółów już wkrótce, a tymczasem tradycyjnie wrześniowe smaki, zapachy i kwiaty.

Jako że 25 lat to całkiem sporo czasu, by się czegoś nauczyć, a wrzesień to termin powrotu do szkoły, wrześniowe posty na Blogu będą miały wymiar edukacyjny. Proszę szykować zeszyty i liniuszki. Na dzisiejszej lekcji przedstawimy po krótce program nauczania. Zaczniemy od poznania nowego wymiaru pewnego smaku


Smak:

Ogród Łobzów Blog_edukacyjny wrzesień

Orzechowy, aksamitnie kremowy smak Noccioli sprawi, że senność o poranku szybciej się rozwieje, nabierzemy energii do działania i nauki, bowiem magnez z piemonckich orzechów, jak i najlepszej jakości kakao do spółki z lecytyną pomagają nawet najbardziej rozleniwionemu umysłowi nabrać rozpędu i ostrości.

Trik: Zagryzanie orzechów sprawia, że ruch mięśni żuchwy rozmasowywuje równocześnie skronie, co ułatwia utrzymanie stanu zrelaksowanej koncentracji. Wiedzą o tym wszyscy naukowcy-zajadacze oraz wiewiórki…

nkinkjNajpyszniejsza Nocciola jest dobrze znana bywalcom Działu Dobrej Żywności w Ogrodzie Łobzów.


Zapach:

Ogród Łobzów Blog_edukacyjny wrzesień

Cefaliki to takie aromaty, które wpływają stymulująco na aktywność umysłu. W maju wspominaliśmy już o właśnie takim działaniu olejku rozmarynowego. Bardzo zbliżone właściwości ma zapach bazylii. Zapachy różnych odmian bazylii mogą przypominać aromat anyżu, kopru a nawet estragonu. Najskuteczniejsza w aromaterapii jest bazylia o lekko różowych kwiatach i korzennym zapachy zbliżonym do tymianku. By łatwiej zapamiętać trudny materiał z matematyki, wystarczy parę wdechów bazyliowego olejku.

Ogród Łobzów Blog_edukacyjny wrzesień Na parapecie w pokoju ucznia powinna znaleźć się i bazylia i rozmaryn, by pomagać w nauce.


Kwiat:

Ogród Łobzów Blog_edukacyjny wrzesień

Na jednej z najbliższych lekcji omówimy wzór kwiatowy daboecji oraz inne mało znane rośliny z rodziny wrzosowatych. Na wyrywki będziemy przepytywać z łaciny, wymagań siedliskowych oraz pór kwitnienia. Znamy już bowiem podstawowe wrzosy i wrzośce, zatem czas najwyższy na kurs dla zaawansowanych Wielbicieli Ericaceae.


Kalendarz biodynamiczny na wrzesień:

Ogród Łobzów Blog_edukacyjny wrzesień kalendarz biodynamiczny 2016

Najkorzystniejsze dni września dla:

  • sadzenia i przesadzania: 1-8, 13-15, 19-20, 28-29.09
  • podlewania: 5-7, 16, 23-25.09
  • nawożenia: 16.09
  • plewienia: 13-14, 17-18, 28-29.09
  • korzystny czas zbiorów: 8-14, 17-20
  • robienia przetworów z warzyw i owoców: 10-12, 17-20.09.

Od prac ogrodniczych, zbiorów i robienia przetworów, podlewania i nawożenia lepiej wstrzymać się w dniach 21-22.09 oraz 30.09.


Już za tydzień na balkony i do ogrodów wnosimy „kaganki oświaty” 😉 A tymczasem pierwszy dzień nauki w ogrodzie Zen. 1st-day-of-zen-garden-school