• DZIWNE ROŚLINY.


  dziwne rosliny


  Świat flory to kraina pełna dziwnych i dziwniejszych stworów. W Japonii brązowe kwiaty aspidistry zapylają ślimaki. Kiedy na jednej z dalekich wysp na Pacyfiku zakwita dziwidło, śmierdzi tak bardzo, że mieszkańcy odpływają łódkami na sąsiednie lądy. Owoc duriana – najsmaczniejszego owocu świata – też urywa nos, jeśli nie przełkniemy kęsa wystarczająco szybko. Na szczęście wśród dziwnych roślin znaleźliśmy też takie, które pachną czekoladą.

  Ciężko z obfitości dziwów i dziwolągów wyodrębnić raptem kilka, bowiem każda roślina zachwyca i zaskakuje, nawet te pozornie doskonale znane. Skupiliśmy się na tych, które można oswoić, sadząc je w doniczkach na parapecie czy choćby w skrzyni na balkonie, by móc je czujnie obserwować.dziwnerosliny1

  1. ripsalis – zielona czupryna

  Wałeczkowate pędy wyglądają przecież jak włosy. Umieśćmy ripsalisa w białej doniczce i…namalujmy na niej wielkie uszy, oczy, nochal i uśmiech z trzema zębami, a na naszym parapecie zamieszka zielonowłosy wesołek, pomagający wstać rano do szkoły, nawet w dniu, w którym akurat na pierwszej lekcji wypada matematyka…

  2. lithops, cotyledon, sedum łopatkowate – żywe kamienie

  Choć wcale nie są zielone, a brązowe a nawet szaro-fioletowe – są roślinami. Nie lubią podlewania, za to potrzebują słońca i ciepła. Możemy posadzić je w płytkich doniczkach i tak dopasować kamyczki, którymi je obsypiemy dookoła, by „żywe kamienie” stały się niewidoczne. I tylko my będziemy wiedzieli, że tam są!

  3. oplątwa – powietrzna roślina

  Jej korzenie wcale nie muszą nudzić się w ziemi. Mogą powiewać na wietrze, kiedy udaje meduzę czy zwisać z gałęzi. Tillandsia świetnie będzie też czuła się w szklanej kuli. Nie musimy jej podlewać – może po prostu wisieć pod sufitem i wyglądać dziwnie.

  4. akebia – czekoladowe pnącze

  Posadzona na balkonie osłoni nas przed sąsiadem-podglądaczem, w czasie kiedy my będziemy wwąchiwać się w pachnące czekoladą i cynamonem krąglutkie kwiatuszki, które wkrótce zamienią się w kosmiczne ogórki – jadalne!

  5. haworthia – „nogi” ośmiornicy

  Na półce zaraz obok „20 000 mil podwodnej żeglugi” niech stanie doniczka z haworcją, której pędy są zupełnie jak prążkowane nogi ośmiornicy, czyż nie?

  dziwne rosliny dzien dziecka

  Dzisiejszy wpis dedykujemy wszystkim Dzieciom – dużym i małym, w sercach których rośnie Ogród. Dbajcie o niego, by zawsze kwitł!


  Podobne tematy: 
  Ogród Łobzów Blog_ogród dla dziecka Kraków Corinna Frączek

  ULUBIONEROŚLINY

Comments are closed.

Zapisz się do newslettera