social social social

Poniedziałek - sobota 9:00 - 18:00

Niedziela handlowa 9:00 - 15:00

Duża donica

29.04.2020 | Balkon

 

 

 

Akurat w tym przypadku  amerykańskie motto „duże znaczy lepsze” się sprawdza. Dziś opowiemy o zaletach dużych donic, tym samym odpowiadając na pytanie, dlaczego duża donica jest lepszym rozwiązaniem nawet na niewielkim balkonie?

 

 

10 ZALET DUŻYCH DONIC


Odpowiednie wrażenie – duża, piękna donica, obsadzona dorodną rośliną lub harmonijną kompozycją robi spore wrażenie. Pozwala odpowiednio wyeksponować rośliny, stanowi łatwodostrzegalny akcent w przestrzeni.


Raz a dobrze – zamiast podlewać kilka – kilkanaście doniczek, nawadniamy mocno jedną, w której rosną wszystkie rośliny. Co ważne – duża ilość podłoża wolniej przesycha. Także pielęgnacja roślin jest łatwiejsza, ponieważ nie musimy się rozdrabniać na każdą doniczkę z osobna.


Antydoniczkoza – na balkonach, tarasach czasami występuje nazwijmy to tak: „doniczkoza”, czyli rośliny wsadzane każda w osobnej doniczce lub przypadkowym pojemniku. Efekt wizualny takiej zbieraniny rzadko bywa atrakcyjny. Przestrzeń odbiera się jako zabałaganioną, jeśli doniczki nie są odpowiednio zgrupowane lub zaaranżowane np. na kwietnikach.


Fragment ogrodu – w dużej donicy mamy możliwość tworzenia miniaturowych ogrodów, składających się z kilku gatunków roślin, czasem nawet z różnych grup: np. krzew, uzupełniony bylinami i pnączem. Taka kompozycja daje ciekawy efekt fragmentu ogrodu na balkonie.


Drzewa, krzewy – w dużej, odpowiednio przystosowanej donicy możemy uprawiać niektóre gatunki drzew i krzewów, uzyskując naprawdę wyjątkowy efekt. Już jedna kwitnąca w donicy japońska wiśnia odmieni nasz balkon nie do poznania.


Wieloletnia uprawa – w dużych donicach uprawiamy także rośliny, których kadencja nie kończy się po jednym sezonie. Wieloletnia uprawa ozdobnych traw, bambusów czy drzew daje wiele satysfakcji, kiedy z roku na rok mamy szansę obserwować ich rozwój i stopniowe osiąganie docelowych gabarytów.


Herbarium – w jednej dużej donicy możemy nasadzać tematyczne kompozycje gromadząc np. zioła o podobnych wymaganiach. Ziołowa donica wygląda nie tylko pięknie, lecz nieraz przyda się w kuchni.


4 pory roku – w dużej donicy możemy tak skomponować nasadzenia, by były atrakcyjne przez 4 pory roku. Wiosną niech zdobią je posadzone głębiej rośliny cebulowe. Latem dosadźmy sezonowe kwiaty, jesienią wymieńmy je na wrzośce. Jesienią pozwólmy zaschnąć miniaturowej hortensji i ozdobnym trawom.


Mniejsza śmiertelność – rośliny rosnące w odpowiednio dobranych grupach wspierają się nawzajem. Gęsto rozrośnięte ochraniają siebie nawzajem a także podłoże przed nadmierną utratą wilgoci.


Ochrona przed szkodnikami i przemarzaniem – mieszane nasadzenia chronią rośliny podatne np. na atak szkodników. Te bywają zmylone nieapetycznym towarzystwem smakołyku. W okresie chłodów dobrze wyizolowana (np. warstwą styropianu) donica ochroni system korzeniowy roślin przed przemarznięciem. Małe doniczki mróz „zjada” jednym hapsem.

 

CECHY DOBREJ DUŻEJ DONICY

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dużej donicy?

 

czy zmieści się w planowanym przez nas miejscu – zmierzmy jej obwód, wysokość i sprawdźmy 3 razy, czy pasuje.

czy będzie odpowiednia dla planowanych nasadzeń – np. niektóre ozdobne trawy lubią wyższe niż szersze pojemniki.

czy donica jest mrozoodporna – ciężar pełnej donicy sugeruje, że lepiej, by została na zimę tam, gdzie stoi. Pamiętajmy, by upewnić się, czy pod wpływem mrozu nie pęknie – na etykiecie zawsze znajduje się stosowna informacja.

czy ma otwór w dnie – duże donice do uprawy roślin muszą posiadać otwór, przez który odprowadzany będzie nadmiar wody. Zapobiegnie to zagniwaniu korzeni oraz rozsadzeniu donicy zimą przez zamarzającą na jej dnie wodę.

czy materiał z jakiej została wykonana spełnia nasze oczekiwania – piękne ceramiczne donice nie są lekkie, dlatego stawiamy je w docelowym miejscu. Ich ciężar ma tę zaletę, że wiatr nie przewróci donicy z wysokim drzewem czy trawą.

 

Ponadto ceramiczne i terakotowe pojemniki nie zawsze mają certyfikat mrozoodporności – upewnijmy się o tym zanim zostawimy je na zewnątrz na cały rok.

Mrozoodporne donice kompozytowe wyglądają równie atrakcyjnie, a niektóre warianty są zaskakująco lekkie, co przyda się Ogrodnikom lubiącym kilka razy w sezonie przearanżować przestrzeń.