DOBRE NAPOJE LATEM

cocktail-32051_64022/07/2015

Waga/Powietrze/Kwiat


Upalne dni wysuszają nie tylko ziemię w skrzynkach na balkonie, ale sprawiają, że chcielibyśmy zanurzyć się w basenie lub wannie i chłonąć wodę. Jak i czym najlepiej ugasić pragnienie? Czym znimimalizować skutki utraty elektrolitów wkutek intensywniejszego pocenia się? Zerknijmy na dział Dobrej Żywności.

dobre napoje latem ogród łobzów kraków belvoir dobra żywność

W pięknych, kształtnych butelkach z uroczymi etykietami rzucają się w oczy organiczne lemoniady Belvoir. Poznajmy ich  ciekawe smaki: mango i brzoskwinię, bez i różę, lemonka i trawa cytrynowa, jabłko coxa, malinowa lemoniadę, pomarańczę i mandarynkę. Warto w ramach kolekcjonowania smaków spróbować każdego z nich i w tym celu zorganizować przyjęcie w ogrodzie lub na tarasie.

Belvoir dobre napoje latem ogród łobzów kraków belvoir dobra żywność Imbirowe piwo Belvoir jest bezalkoholowe, można śmiało pić je latem na Błoniach

Jeśli spędzamy cały dzień na zewnątrz i regularnie pijemy wodę mineralną pamiętajmy, że nawadnia nas ona jedynie częściowo. Uzupełnić elektrolity (potas, sód, wapń) możemy najskuteczniej dzięki takim napojom jak sok pomidorowy czy bardziej wakacyjnie – wodą z aloesu lub kokosu. W szkoleniach surivivalowych na tropikalnych wyspach jako sposób na uratowanie odwodnionego człowieka uczy się, jak w warunkach polowych zrobić kroplówkę z…niedojrzałego orzecha kokosowego.  Woda z owocu obniża gorączkę i stanowi naturalny roztwór izotoniczny. Podobne działanie ma miodolada z Pachniczówki. Schłodzona jest świetną bazą pod naturalną lemoniadę.

dobre napoje latem ogród łobzów kraków belvoir dobra żywność dzbanek

Co prawda zgodnie z powtarzanym przez dziadków przekazem na upał najlepsza jest gorąca herbata…ale
z dodatkiem kruszonego lodu w pięknym dzbanie sam jej widok działa orzeźwiająco. Owocowa herbata:

 • malinowa
 • wiśniowa z pigwowcem
 • agrestowa

nie potrzebuje nawet dosładzania.

CLIPPER dobre napoje latem ogród łobzów kraków belvoir dobra żywność

A może wolimy bardziej ziołowe smaki mięty, werbeny cytrynowej lub pokrzywy? Ciekawy smak w wersji mrożonej ma również herbata biała i zielona:

 • Shincha Isecha
 • Genmaicha ekologiczna
 • Bancha Isecha
 • Aracha ekologiczna
 • Shincha Yamecha
 • Haru honoka Yamecha

W Japonii latem króluje zimny napój Matcha (słodsze, sproszkowane liście). Można spróbować jej nawet w wersji mlecznych shake’ów czy lodów.

dobre napoje latem ogród łobzów kraków belvoir dobra żywność japońska ceramika

Latem zachęcamy do ‚parzenia’ herbat na zimno. Ten proces obróbki sprawia, że smak herbat jest delikatniejszy, gładszy, świeży. Jak to zrobić?

 1. Do dzbana wsypmy trochę więcej herbaty, niż przy zalewaniu wrzątkiem.
 2. Zalejmy zimną wodą, przykryjmy i wstawmy do lodówki na 5-10 godzin.
 3. Białe i zielone herbaty potrzebują do wydobycia smaku mniej czasu niż ziołowe czy czarne.

Smakowe herbaty można również zamrażać w postaci kostek lodu i jako takie ssać powoli w bardzo upalne dni.