• CZERWCOWE KWIATY.


  Ogród Łobzów Blog_czerwcowe kwiaty Kraków Autor: Corinna Frączek


  Czerwiec rozkwita milionami kwiatów w krakowskim Ogrodzie Botanicznym. Niektóre z nich spotkamy też w ogrodach, a na inne natrafimy – ku radosnemu zaskoczeniu – także na górskich szlakach, gdzie w dzikiej oprawie nabierają dodatkowych walorów. Spośród setek bylin, rywalizujących o miano najpiękniejszej, wybraliśmy pięć, które urzekły nas najbardziej. 


  No 1. Jarzmianka większa / Astrantia major /

  Spacerując po szlakach w okolicy Szczawnicy w orzeźwiającym chłodzie skalnych ścieżek, wiodacych wzdłuż strumieni trafiamy na tę dziką primadonnę. Nietrudno ją wypatrzyć, bowiem dorasta do 80cm, sięgając nam zuchwale do pasa i prezentując swoje niezwykłe, architektoniczne kwiaty w odcieniach różu. Świetnie czuje się także w ogrodach, sadzona na rabatach w półcieniu a najlepiej w pobliżu zbiorników wodnych (jednak nie w strefie podmokłej). Co roku rozrzucajmy wokół niej warstwę próchnicznego substratu. Po przekwitnięciu nadal pozostaje dekoracyjna dzięki ciekawemu, palczastodzielnemu ulistnieniu.


  No 2. Liliowce / Hemerocallis sp. /

  Warto teraz właśnie przespacerować się wzdłuż kortu tenisowego w parku o jakże wdzięcznej nazwie Ogród Łobzów (nowe założenie zieleni przy Pałacu Królewskim). Przy alejce pod starymi drzewami nasadzono bowiem gęsto  cały pas liliowców. Wieczorem ich zapach owiewa nas subtelnie a kwiaty szczególnie zmroku zdają się lekko jarzyć. Rośliny te świetnie czują się w półcieniu, na słońcu wytrzymają tylko, jeśli zapewnimy im próchniczne, przepuszczalne podłoże. Ciekawostka: kwiaty liliowców są jadalne.


  No 3. Tawułki Arendsa / Astilbe sp. /

  Najbardziej efektowne są w dużych grupach, bowiem teraz w czerwcu wyglądają jak szlachetne, puchate dywany w odcieniach palety różu do policzków.


  No 4. Przywrotnik damski / Alchemilla mollis /

  O świcie na jego kragłych, liściach zbiera się rosa, wyglądając jakby ktoś wysypał na nie perły.  Teraz, w czerwcu przywrotnik zamienia się w bladożółtą chmurę drobnych kwiatów. Znakomicie rośnie w półcieniu a nawet głębszym cieniu pod drzewami czy krzewami. Ma w sobie naturalny urok, a ponadto jest świetnym surowcem leczniczym.


  No 5. Serduszka okazała / Dicentra spectabilis /

  Nieco zapomniana bylina ogrodowa, którą nadal można znaleźć w półcieniu w prawdziwych, babcinych ogródkach.  W połowie lata część naziemna zasycha, lecz nie martwmy się, że „zdechła” ani nie wkopujmy w jej miejsce nowej rośliny. Serduszka słynie bowiem z długowieczności i na wiosnę odrodzi się w pełnej krasie.

  Ogród Łobzów Blog_czerwcowe kwiaty Kraków


  Podobne tematy:

  czerwiecDAMSKIE HERBARIUM

  Ogród Łobzów_powojniki do pojemnikow balkonowy ogród balkon miejski ogrodnik Autor: Corinna Frączek

Comments are closed.

Zapisz się do newslettera