# CYKLAMEN – PORADY


cyklamen fiołek alpejski styczeń kraków Odcień cyklamenowy figuruje na Liście Kolorów. Specjalistom udało się go sprowadzić do systemu szestnastkowego Hex, a nawet do współrzędnych RBG, na podstawie których buduje się model owej barwy, opisywanej jako „rożowy z odcieniem fioletu”.

Przypatrując się jednak „alpejskim fiołkom” (choć z fiołkami  nie mają nic wspołnego…) dostrzegamy więcej niż definicję koloru. Żywe kwiaty lśnią jedwabiśce a słodką świeżość ubarwia styczniowe 50 odcieni szarości…

Jak pielęgnować cyklameny, by kwitły aż 10 tygodni i które z nich pachną? Poniżej Portret Styczniowego Kwiatu:

cyklamen kwiat stycznia

Nazwa: Cyclamen persicum – Cyklamen perski

Rodzina: Primulaceae – Pierwiosnkowate

Pochodzenie: górzyste tereny Europy rejonów Morza Śródziemnomorskiego, Grecja i Bliski Wschód

Wielkość: 30-40cm; miniaturowe 15-20cm

Okres kwitnienia: X-II


cyklamen fiołek alpejski styczeń kraków Miejsce i zasady uprawy cyklamenów

Światło: dużo rozproszonego, nie bezpośredniego światła słonecznego

Temperatura: klucz do sukcesu w uprawie cyklamenów – optymalna dla kwitnienia 12-16oC (wyższe temperatury powodują wydłużanie się ogonków kwiatowych i smutne przewieszanie się „główek”)

Podlewanie: wodę wlewamy na podstawkę i po upływie pół godziny odlewamy nadmiar. Podlewamy często, by kwiaty i liście nie więdły. Wsześniej sprawdzamy palcem wilgotność podłoża, by roślina nie stała w „błotku”.

Zraszanie: jeśli nie chcemy wyhodować pleśni na liściach lepiej zrezygnujmy ze zraszania cyklamenów. Roślina lubi jednak wilgotne powietrze, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wypełnienie podstawki kamieniami i ustawienie na nich doniczki. W Ogrodzie Łobzów dostępne są specjalne, dekoracyjne kamienie firmy Mica, dostępne w 1kg porcjach.

Nawożenie: specjalnym nawozem do cyklamenów lub do roślin kwitnących z dużą zawartością potasu przed i w czasie kwitnienia raz na 2 tygodnie.

Podłoże: uniwersalna mieszanka ziemi ogrodniczej, torfu wysokiego i gliną.

Dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne: regularnie usuwamy u nasady przekwitnięte kwiaty i żółknące liście, co stymuluje i wydłuża kwitnienie. Wyrywamy je w całości, nie przycinami. Pozostawione fragmenty ogonków łatwo przygniwają i mogą stać się ogniskiem chorobowym.

Choroby i szkodniki: zraszanie, zbyt duże zagęszczenie liści i pozostawianie obumarłych części roślin przyczynia się do pojawienia pleśni. W przypadku jej wystąpienia usuńmy wszystkie zarażone części rośliny i wierzchnią część podłoża, uzupełniając ją nową ziemią.


Co robić po zakupie lub otrzymaniu cyklamenu?

Na czas transportu dobrze by zabezpieczyć roślinę papierem (w folii zaparuje i szybko złapie pleśń). W mieszkaniu niech nie ląduje na stoliku przy kaloryferze czy półce nad kominkiem. Cyklamen lubi chłód. W ciepłym pokoju będzie kwitł ok. 3-5 tygodni, ale w jasnym holu lub na parapecie przy szybie wytrwa nawet 8-10 tygodni.

Ciekawostka: miniaturowe cyklameny mają wonne kwiaty. Proszę powąchać!

cyklamen fiołek alpejski styczeń kraków