# CO SIEJEMY W LUTYM?


Ogród Łobzów_sielejmy w lutym miejski ogrodnik balkonowy  Autor: Corinna Frączek

Księżycowy kalendarz podpowiada nam, że optymalny czas siewu trwa w lutym ponad tydzień. Warto go wykorzystać, by wysiać te gatunki, które potrzebują wcześniejszego startu. Zatem drodzy miejscy Ogrodnicy – wystarczy kilka nasion i jasny parapet, na którym założymy własną rozsadę z prostych w uprawie gatunków.

Kilka zasad siania w warunkach pokojowych:

1. Oszacujmy ile miejsca do uprawy mamy. Uwzględniamy jasne, południowe i południowo zachodnie parapety i półki. Pamietajmy, że niektóre gatunki, które będziemy chcieli wystawić na balkon wylądują tam dopiero po 15 maja.

2. Zdecydujmy się na proste w uprawie rośliny. Zrezygnujmy z porywania się na trudną uprawę np. surfinii.

3. Obiecajmy roślinom i sobie, że raz w tygodniu w czwartek poświęcimy naszej rozsadzie 15 minut. Sprawdzimy wilgotność podłoża, nawodnimy je, upewnimy się, że nie pojawiła się pleśń.

4. Tak naprawde potrzebujemy raptem kilku nasion z każdego gatunku. Co z pozostałymi nasionami? Umówmy się na wspólne sianie ze znajomymi! Wtedy podzielimy się zawartością torebek i nic się nie zmarnuje.

5. Wyparzmy wrzątkiem kilka słoików, z pomocą których stworzymy miniszklarnie poprzez nakrycie doniczek z ziemią. Wyższa wilgotność powietrza i temperatura przyspieszy kiełkowanie i rozwój siewek.

siejemy w lutym bazylia zioła kraków Ogród Łobzów Bazylię siejmy bezpośrednio do docelowych pojemników

Zerkamy teraz w księżycowy kalendarz. Spośród lutowych dni wybieramy te, które najbardziej sprzyjają gatunkom:

  • kwitnącym – lobelia, lwia paszcza, żeniszek meksykański, szałwia błyszcząca 25-26.II
  • ziołom – szałwia lekarska, estragon, bazylia, rozmaryn 20-21.II
  • pnącym – groszek pachnący, nasturcja, wilec 16-17.II
  • warzywom liściastym – sałata, kapusta ozdobna, seler naciowy, por, koper 18-19, 27-29.II
  • warzywom korzeniowym – rzodkiewka, kalarepa, seler, cebula, marchewki wersji mini 5-6, 13-14.II

siejemy w lutym 2016 nasiona Ogród Łobzów KrakówCzas wyjątkowo korzystny dla siania wszelkich roślin wypada od 22-24.II.

Kiedy już narysowaliśmy w kalendarzu marchewki i kwiatki przygotujmy akcesoria:

  • specjalne podłoże pod rozsadę o minimalnej dawce nawozowej (by nie spalić siewek), sprzyjającym pH i lekkiej strukturze, ułatwiającej rozwój systemu korzeniowego
  • wielodoniczki lub podłużne skrzyneczki z drenażem i podstawką
  • spryskiwacz ciśnieniowy do delikatnego nawadniania ziemi (nasiona lepiej siać w nawodniony substrat).

Temperatura optymalna dla rozwoju siewek to ok. 21oC. Niektóre nasiona np. selera kiełkują w ciemności, dlatego należy przykryć je cienką warstwą ziemi. Wiele podanych wyżej gatunków potrzebuje nawet kilku tygodni, by „ruszyć”. Nie grzebmy popędliwie palcem w ziemi. Spokojnie, mamy luty i duuużo czasu do wiosny. Od teraz jesteśmy Ogrodnikami z własną rozsadą, a cierpliwość to nasza główna zaleta!