• BIAŁOKWITNĄCE PNĄCZA.


  Ogród Łobzów Blog_białokwitnące pnącza Kraków ogród taras balkon ogrodnik


  Białokwitnące pnącza mają w sobie coś bajkowego. Kiedy przychodzi pora ich kwitnienia, oplatane przez nie elewacje i konstrukcje nabierają nieziemskiej aury, a nawet cieniste zakątki emanują tajemniczą poświatą.

  Wbrew pozorom pnącz o białych kwiatach wcale nie ma zbyt wielu, postaraliśmy się zebrać większość, jakie znamy i dla ułatwienia – uporządkować je według wymagań odnośnie światła.

  Ogród Łobzów Blog_białokwitnące pnącza Kraków ogród taras balkon ogrodnik

  PEŁNE SŁOŃCE

  Słonecznych kąpieli nigdy nie mają dość róże. Białokwitnące róże pnące to np. średniowieczna, półdzika róża wielokwiatowa /Rosa floribunda/ i róża pnąca/R. arvensis/ o upojnej woni.

  Spragniona ciepła i słońca jest także glicynia /Wisteria floribunda/. Odmiana o białych kwiatach – ‚Shiro-noda’ – wytwarza w maju niemal półmetrowe kwiatostany. Samo pnącze przyrasta rocznie nawet o 3m – bierzmy to pod uwagę, wybierając dla niej stałe miejsce w ogrodzie, bowiem nie znosi przesadzania.

  Rdestówka Auberta /Fallopia aubertii/ to kontrowersyjna ze względu na swą ekspansywność roślina. Z czasem (mimo przemarzania) osiąga takie rozmiary, że niektórzy przycinają ją piłą mechaniczną. Nic dziwnego – rocznie przyrasta o 6-7 metrów! Kwitnie obficie od sierpnia do przymrozków, a kwiaty mają przyjemną, miodową woń.

  GŁOWA W SŁOŃCU, „NOGI” W CIENIU – POWOJNIKI

  Urozmaicą wertykalnie ogrodową architekturę odcieniami śmietanki czy śnieżnego puchu. Pamiętajmy, by podstawa pnącza była zacieniona, natomiast część szczytowa swobodnie kąpała się w słonecznych promieniach. *Gwiazdką oznaczyliśmy odmiany, które z powodzeniem uprawiamy również w pojemnikach :

  • ‚Fair Rosamond’ * 2-3m / 12-14cm średnica kwiatu / VVI, VIII-IX
  • ‚Ivan Olsson’ * 1,8-2,2m / 14-16cm / V-VI, VIII-X
  • ‚Ideal’ * 2-3m / 16-18cm / V-VI, VIII-IX
  • ‚Marie Boisselot’ * 2,5-3,5m / 18cm / VI, VIII-IX
  • ‚Miss Bateman’ * 1,8-2,5m / 12-14cm / V-VI, VIII-IX
  • ‚Roogoja’ 1,5-2m / 16-20cm / V-VI, VIII-IX
  • ‚Duchess of Edinburgh’ * 2,5m / 12cm / V-VI, VIII-IX
  • Sylvia Denny’ * 2,2-3m / 12-14cm / V-VI, VIII-IX
  • ‚John Huxtable * 2,5m / 1-0-12cm / VII-IX
  • Clematis macropetala ‚White Swan’ 2,5m / 4-6cm / V-VI (VIII)
  • Clematis montana ‚Alexander’ 6-10m / 5-6cm / IV-VI

  W częściowym nasłonecznieniu dobrze rośnie także czekoladowe pnącze, czyli akebia pięciolistkowa /Akebia quinata/, która występuje w białym wariancie w odmianach ‚Alba’ i ‚Silverbells’. Przyrasta o 2m rocznie, docelowo osiągając wysokość ok. 8 metrów.

  DO PÓŁCIENIA I CIENIA

  Zbyt mocne słońce hamuje i wypala na brązowo kwiaty tych pnącz. Jednak rosnąc bezpieczne na północno-wschodniej i północnej elewacji stosunkowo szybko stworzą wyjątkowo dekoracyjną, zwartą zieloną ścianę.

  Przywarka japońska /Schizophragma hydrangeoides/ – rośnie pół metra rocznie, w ciągu 5 lat dosięga do drugiego piętra. Płaskie, ciekawe kwiatostany pojawiają się obficie w lipcu. Toleruje kwaśne, wilgotne podłoże.

  Hortensja pnąca /Hydrangea anomala subsp. petiolaris/ – roczny przyrost wynosi niekiedy nawet metr, a docelowa wysokość pnącza to nawet 20m! Kwitnie od czerwca do lipca. Słabo czepia się elewacji, dlatego warto osadzić na niej mocną, stalową siatkę w roli podpory.

  Ogród Łobzów Blog_białokwitnące pnącza Kraków ogród taras balkon ogrodnik


  Podobne tematy:

  BIALOKWITNACE KRZEWY BIALEKWIATYOgród Łobzów_powojniki do pojemnikow balkonowy ogród balkon miejski ogrodnik Autor: Corinna Frączek

Comments are closed.

Zapisz się do newslettera