8 PREZENTÓW DLA OGRODNIKA.

Dla Ogrodnika świątecznym prezentem jest już sama w sobie choinka - iglaste, prawdziwe drzewo, w domu! Oczywiście takie drzewko, któremu nieuszkodzona bryła korzeniowa pozwoli przetrwać do czasu, gdy Ogrodnik będzie wreszcie mógł chwycić za sztychówkę i uwolnić je do gruntu. A jakie jeszcze prezenty pod ową choinką umieścić, by ucieszyć zielone serce? Oto 8 propozycji.

8 PREZENTÓW DLA OGRODNIKA

1. Rękawiczki

Dobre rękawiczki sprawiają, że Ogrodnik może realizować się w pełni w trakcie ogrodniczych prac i zarazem tego samego dnia wieczorem wybrać się na bankiet i nie chować za plecami poharatanych dłoni. Dobrze wiedzieć, czy Ogrodnik uprawia ogrodnictwo ekstremalne – z kolczastymi różami, sztychówką w roli głównej, czy też ogrodnictwo rekreacyjne. W pierwszym przypadku rozejrzyjmy się za skórzanymi lub odpowiednio grubymi rękawicami, pozwalającymi jednak zachować chwytność. Dobrze, by rękawiczki te sięgały trochę dalej za nadgarstek. W drugim przypadku mamy szeroki wybór delikatniejszych rękawic w pięknych deseniach.

2. Fartuch

Fartuch ułatwia spontaniczne przystępowanie do czynności ogrodniczych. Wystarczy zarzucić go choćby i na wyjściowy strój, by szybko przestawić do słońca tę czy tamtą wielką donicę (by nie myśleć przez cały spektakl, czy dzisiejsze mocne słońce nie spali ukochanym roślinom młodych przyrostów). Dobry fartuch powinien mieć z przodu dużą, pojemną kieszeń, której łatwo nie przedziurawi sekator.

3. Sekator

Dobry sekator to skarb, o który nieraz dbają pokolenia Ogrodników, przekazując go sobie niemal z namaszczeniem. Mocne, dobrze leżące w dłoni drewniane rączki, miedziane ostrza, które poddawane odpowiedniej konserwacji szybko wracają do formy to podstawa. Sekator to przedłużenie ogrodniczego ramienia, by przechadzając się po ogrodzie mógł przyciąć tu, przyciąć tam…

4. Konewki i spryskiwacze

Wielu Ogrodników kolekcjonuje konewki, korzystając ledwie z jednej. Jeśli nasz jeszcze kolekcjonerem nie jest – być może nim zostanie, kiedy dzięki nam zobaczy jakie to zróżnicowane, piękne przedmioty. Także kunsztownie wykonany spryskiwacz będzie mógł stać dumnie na parapecie, zamiast być skrywanym w szafce pod zlewem.

5. Łopatki i grabki

Tym razem nie na plażę. Ale również do zabawy. Urocze, kwiaciaste i wzorzyste pomoce ogrodnicze sprawdzą się przy drobnych pracach w ogrodzie np. na tarasie. Ich widok obudzi zapał do kopania i grzebania w ziemi w każdym początkującym Ogrodniku.

6. Nietypowa roślina

Świetnym prezentem będzie także botaniczny rarytas (np. ananas lub kangur w doniczce) lub kolejny element parapetowej kolekcji. Być może nasz Ogrodnik rozmiłował się w sukulentach? Na jego parapecie znajdzie się jeszcze miejsce dla nietypowej, białej Escheverii.

7. Książki ogrodnicze

Biblioteka Ogrodnika lubi się rozrastać współmiernie do jego ogrodu – choćby takiego, uprawianego póki co tylko w głowie. Poszerzanie wiedzy z dziedziny botaniki, fizjologii roślin, agrotechniki, rolnictwa czy pozornie odległej – leśnictwa zawsze przynosi owoce. Pięknie ilustrowane książki  rozpalą miłość do roślin także u małych Ogrodników.

8. Bon do Ogrodu Łobzów

Jeśli nie wiemy, czy ów obdarowywany Ogrodnik, aby już nie ma 5 par rękawiczek, 11 sekatorów i 6 łopatek najbezpieczniej będzie wręczyć mu czek in blanco – bon do Ogrodu Łobzów. Z pewnością znajdzie u nas coś, czego jeszcze nie ma, a co akurat mieć chciałby.

Dodaj komentarz