• 5 RÓŻNYCH KALANCHOE.


  Ogród Łobzów Blog_5 kalanchoe rodzaje odmiany Kraków żyworódka


  Spośród ponad 125 przedstawicielek rodzaju Kalanchoë (czyt. kal-un-koh-ee) wybraliśmy 5, najczęściej poszukiwanych przez naszych Miejskich Ogrodników. Niektórzy  mają na myśli kwitnącą kalanchoe Blossfelda, inni szukają uzdrowicielskiej żyworódki, a jeszcze inni wskaźnika poziomu etylenu w powietrzu – czyli tzw. „słoniego ucha”. Które kalanchoe wydaje się najbardziej warte uwagi?

  Jak dla nas oczywiście wszystkie. Ten ciekawy rodzaj botaniczny pochodzi z rejonów tropikalnych, w większości z Afryki i z jednego z botanicznych rajów – Madagaskaru.

  Ogród Łobzów Blog_5 kalanchoe rodzaje odmiany Kraków żyworódka

  1. Kalanchoë beharensis – „słonie ucho”

  Największa z rodzaju – w naturze dorasta do 1,5 m (największy udokumentowany okaz miał 6 metrów!), a jej prawie białe od kutneru liście w świetle madagaskarskiego słońca naprawdę wyglądają jak uszy bajkowego słonia. Ze względu na ciekawy pokrój i askamitne, pluszowe wręcz liście zyskuje coraz większą popularnośc w roli rośliny pokojowej. Wystarcza jej podlewanie raz na miesiąc. Najlepiej ustawić ją w lekkim półcieniu lub rozproszonym świetle wschodniego okna.

  Co uśmierci słonie ucho? Nadmierne podlewanie, nawożenie oraz etylen (dojrzewające owoce, papierosowy dym) – jego obecność szybko sprawia, że „uszy” opadają,  żółkną a z czasem odpadają…

  2. Kalanchoe blossfeldiana

  Ze względu na możliwość całorocznego sterowania kwitnieniem to najczęściej wręczana roślina doniczkowa – utrzymuje kwitnienie do kilku tygodni. Jeśli otrzymamy tę roślinę, ustawmy ją w jasnym miejscu i podlewajmy dopiero, gdy podłoże przeschnie. Usuwamy przekwitłe kwiatostany.

  Ponowne kwitnienie wywołamy tylko poprzez wystawianie jej na światło na ok. 8-9 godzin – podlewanie nawozami do roślin kwitnących szybko uszkodzi kalanchoe. Nawożenie przeprowadzamy jedynie w maju z użyciem delikatnych dawek nawozowych dla sukulentów.

  3. Kalanchoe tetraphylla 

  Znajduje się w czołówce najmodniejszych sukulentów od prawie 5 lat. Piękne, krągłe ulistnienie, którego brzegi słoneczne promienie malują czerwienią. Nazywana potocznie pustynną kapustą, łopatkowcem czy…naleśnikiem nie potrzebuje pielęgnacji – wystarczy jej pełne światło i podlewanie raz na 2 tygodnie (zimą raz w miesiącu).

  4. K. tubiflora – ż. rurkowata

  Jej wałeczkowate pędy nasuwają skojarzenia z pasiastym ogonem lemura – tak, ta żyworódka również pochodzi z Madagaskaru. Ustawmy ją na parapecie południowo-wschodniego okna i podlewajmy dopiero, gdy podłoże lekko się obkurczy.

  5. K. pinnata – żyworódka pierzasta 

  Najczęściej spotykana w postaci… butelkowanej, jako gotowe preparaty o szerokim działaniu leczniczym. Bywa często mylona z Kalanchoe daigremontiana o trójkątnych liściach, która ma trochę inne i o wiele słabsze działanie.

  WAŻNE: nawet jeśli uda nam się pozyskać sadzonkę żyworódki pierzastej, substancje aplikowane jej w czasie uprawy (mineralne nawozy, opryski przeciwko patogenom) dyskwalifikują roślinę jako surowiec farmaceutyczny.

  Która kalanchoe jest Państwa ulubioną?


  Podobne tematy:

  FIOLKI1roslinyalergiasukulenty Fot. Ula Fiszer

   

Comments are closed.

Zapisz się do newslettera