5 ROŚLINNYCH ROZGRZEWACZY.


5 roslinnych rozgrzewaczy


Dla wszystkich marznących pod śnieżną kołdrą, otulającą nasze miasto, przygotowaliśmy na dziś rozgrzewający temat. Będzie aromatycznie, odrobinę orientalnie i oczywiście roślinnie. Oto 5 skutecznych rozgrzewaczy, które nie tylko zimową porą poprawią nasze krążenie i nastrój.

rozgrzewajace przyprawy(1)

1. C y n a m o n

Ten prawdziwy – cejloński /Cinnamomum verum/. Tkwi w nim zamknięte ciepło Sri Lanki i łagodny aromat. Łatwo go rozpoznać, bo w przekroju wygląda jak cygaro, w smaku jest subtelny i słodki a w postaci sproszkowanej ma odcień beżowo-złotawy. A co z tańszym cynamonem cassia? Także rozgrzewa i pięknie pachnie (nie bez powodu zwany jest cynamonem wonnym), jednak lepiej nie przekraczać dawki 1 szczypty na tydzień, ze względu na wysokie stężenie kumaryn, mogących uszkadzać ludzką wątrobę.

2.  I m b i r

Zimą warto mieć w kieszeni kilka imbirowych cukierków. Ten szczypiący w język specjał szybko poprawi krążenie w naszym ciele i poprawi nastrój na przekór chłodom i przedwczesnym zmierzchom. Warto dodać go do herbaty, kawy, dyniowej zupy czy curry. Rozgrzewa także serce, ponieważ powszechnie stosuje się go w roli afrodyzjaku… Polecamy spróbować ogrodniczych sił i uprawiać kłącze imbiru w doniczce – to nie takie trudne, a da nam wiele radości.

3. C h i l l i

Każdy, kto w nadmiernym entuzjazmie skusił się na meksykańską kuchnię wie, że nic tak nie rozpala do czerwoności jak papryczki chilli. Pod tą ogólną nazwą kryją się odmiany i kultywary, zawierające wysokie stężenia kapsaicyny. Pobudza ona silnie zakończenia nerwowe odpowiedzialne za ból, nie wywołując jednak realnych uszkodzeń tkanki śluzówki. Chilli świetnie pasuje w duecie z gorącą czekoladą. A co, jeśli przesadzimy i nasz język dosłownie płonie?? Nie popijajmy wodą! Polecamy śmietankowe lody – ulga natychmiastowa.

4.  K o l e n d r a

Lekko podnosi ciśnienie, krew szybciej krąży i od razu robi się nam cieplej. Ponadto jej smak, kojarzący się z oryginalną, tajską kuchnią, zabiera nas prosto na plażę wyspy Phuket.

5.  R o z m a r y n

Kropla naturalnego olejku rozmarynowego dodana do kąpieli sprawi, że ciepło na dłużej pozostanie w naszym ciele. Rozmaryn stymuluje krążenie a jego zapach wg aromaterapeutów wspomaga funkcjonowanie pamięci. Może dzięki niemu nie zapomnimy o zabraniu z domu ciepłych rękawiczek?

rozgrzewajace przyprawy 1(1)


Podobne tematy:

co jesc kiedy jest zimnoRANKINGHERBATNAZIME