5 ROŚLIN DO SYPIALNI.


Ogród Łobzów Blog_ 5 roślin do sypialni rosliny do sypialni miejski ogrodnik ogród na parapecie Autor: Corinna Frączek Zyska


Spanie przy otwartym oknie gwarantuje zdrowy sen. Ponieważ jednak zachciało nam się teatrów i oper i wybraliśmy mieszkanie w mieście, to o uchyleniu okna zimą możemy pomarzyć. Jak poprawić jakość snu oprócz diety, ćwiczeń i medytacji? Oczywiście z pomocą pewnych gatunków roślin.

Zbliża się czas zimowego letargu. Czas, kiedy sypialnia staje się naszym ulubionym pokojem. Jeśli kochamy rośliny, dlaczego by nie  zamienić sypialni w dżunglę? Spokojnie. Być może przypominamy sobie, jak ktoś-kiedyś-komuś mówił, że „kwiatków w sypialni lepiej nie trzymać”. To prawda. Większość roślin nocą (tak jak my) wydziela CO2 w trakcie fotooddychania. Do sypialni zaprosić powinniśmy tylko rośliny z dwóch grup:

  1. wytwarzających więcej O2 niż zużywają;
  2. zużywających CO2 w nocy, czyli tzw. rośliny CAM.

Ogród Łobzów Blog_ 5 roślin do sypialni rosliny do sypialni miejski ogrodnik ogród na parapecie Autor: Corinna Frączek Zyska

Co to są rośliny CAM?

CAM-(Crassulacean acid metabolism) w wielkim uproszczeniu to jeden z typów fotosyntezy, występujący głównie u kserofitów np. sukulentów, niektórych gatunków z rodziny ananasowatych i epifitów, w tym storczyków, oplątw. Dzięki zamkniętym aparatom szparkowym roślina oszczędza wodę, przeprowadzając asymilację CO2 nocą.

Oto 5 roślin, które poprawią jakość powietrza w sypialni:

1.   A l o e s

Kojące działanie aloesu odnosi się nie tylko do naszej skóry, ale też i snu. Ten prosty w uprawie sukulent wytwarza tlen także w nocy, zatem może stać nawet tuż obok łóżka – na nocnym stoliku.

2.   S a n s e v i e r i a

Wężownica wytrwa dzielnie nawet w niezbyt jasnej sypialni. Od czasu do czasu wilgotną ściereczką oczyśćmy jej szablowate pędy.

3.   Święty   f i g o w i e c

Pod owym drzewem medytował Budda. Zapewne nie raz zdarzyło mu się zdrzemnąć. Figowiec ten we wczesnej fazie rozwoju fukcjonuje jako epifit i w tej postaci bazuje na fotosyntezie typu CAM.

4.   S c h l u m b e r g e r a

Bożonarodzeniowy kaktus świetnie czuje się na chłodnym parapecie. Zimą przypada pora jego kwitnienia – jak miło będzie tuż po przebudzeniu zobaczyć barwne kwiaty!

5.   A r e k a 

Palma ta produkuje tyle tlenu, że mimo fotooddychania zostawia sporą nadwyżkę życiodajnego pierwiatka w powietrzu. Ze względu na spore rozmiary lepiej ustawić ją w przestronnej sypialni.

Ogród Łobzów Blog_ 5 roślin do sypialni rosliny do sypialni miejski ogrodnik ogród na parapecie Autor: Corinna Frączek Zyska

WAŻNE: Proces wydzielania tlenu i absorbcji dwutlenku węgla przez rośliny CAM jest możliwy przy otwartych aparatach szparkowych, co następuje tylko przy optymalnym nawodnieniu. Sukulenty mają dużą tolerancję na niedobór wody, lecz pamiętajmy, by utrzymać efekt natleniania powietrza należy podlewać roślinę raz na 2 tygodnie.


Podobne tematy:

prawdyimityoroslinachnasa roslinyalergia