5 METOD MNOŻENIA ROŚLIN.


Ogród Łobzów Blog_5 metod mnożenia roślin doniczkowych


Czas na lekcję o rozmnażaniu. Nie nie, proszę się nie martwić, żadne powtórki z WDŻ-etu ani kursów przedmałżeńskich. Przygotowaliśmy na dziś krótki poradnik o metodach wegetatywnego mnożenia roślin pokojowych.

Na początku wybierzmy odpowiednie m i e j s c e:

  • jasne bez bezpośredniego nasłonecznienia
  • z dala od wysuszającego powietrze grzejnika, kominka lub pieca
  • w dostępnym miejscu, by regularnie doglądać i kontrolować stan sadzonek.

Teraz wybierzmy m e t o d ę, zależną od gatunku roślin. Zróbmy mały remanent botaniczny. Pozyskiwanie sadzonek to także dobry powód, by odwiedzić krewnych i znajomych.

1. ukorzenianie ciętych sadzonek w  w o d z i e (epipremnum, hedera, fikus, grubosz, sparmania, roicissus)

Ogród Łobzów Blog_5 metod mnożenia roślin doniczkowych

Pozyskiwanie tzw. zaszczepek znane jest od dawna metodą „na złodzieja” – zgodnie z zabobonem takowe najlepiej się przyjmują… Zamiast obrywać sąsiadce biedną roślinę na chybcika, zróbmy to profesjonalnie. Odkażonym ostrzem odcinamy końcówkę pędu ze świeżym przyrostem dł. 15-20cm. Najniższe liście usuwamy i zanurzamy pęd w wodzie, ale nie po uszy. Wystarczy przykryć ostatni „węzeł” – to z niego w miejsce liści wyrosną korzenie.

Potrzebne będą:

  • szklany, wysoki pojemnik z ciemnego szkła lub ceramiki (szybciej się ukorzenią)
  • przegotowana woda.

Ważne:

  • w wodzie nie powinny znajdować się liście – gnijąc zaszkodzą sadzonce
  • pilnujemy poziomu wody, nowo wyrastające korzenie są b.wrażliwe

2. s a d z o n k i   l i ś c i o w e*

Tą metodą najprościej rozmnożyć sępolię, peperomię, begonię królewską, grubosze, kalanchoe – zagłębiamy liść z ogonkiem po nasadę w lekkim podłożu (piasek: torf 1:1 lub perlit) i dociskamy delikatnie ziemię. Przykrywamy je szklanym kloszem, by zwiększyć wilgotność powietrza (lub umieszczamy w miniszklarni).

Ogród Łobzów Blog_5 metod mnożenia roślin doniczkowych

3. o d r o s t y (dieffenbachia, bromelia, guzmania, echmea, tillandsia, orchidee)

W tym przypadku korzystamy z potencjału rośliny matecznej, w sąsiedztwie której wyrasta młodociany okaz. 

4. r o z m n ó ż k i   (żyworódka)

Ta wesoła metoda bazuje na gotowcach, które same odpadają od rośliny matecznej, często już ze szczątkowym systemem korzeniowym. Niech się nie marnują. Pomyślmy o nich jako o doskonałych prezentach z okazji wiosny dla naszych bliskich i znajomych.

Ogród Łobzów Blog_5 metod mnożenia roślin doniczkowych

5. o d m ł a d z a n i e

  • podział karpy (paprocie, skrzydłokwiaty, asparagus, adiantum, cibora, anturium) : zagęszczoną mocno bryłę rodzielamy przy użyciu ostrego noża na sadzonki o wyraźnym świeżym przyroście cz. nadziemnych i korzeni.
  • *dekapitacja (dieffenbachia, dracena, filodendron) : nacinamy łodygę, umieszczamy w nacięciu perlit, ranę bandażujemy wilgotnym odkwaszonym torfem i foliowym woreczkiem. Po kilku tygodniach, kiedy system korzeniowy będzie wykształcony, oddzielamy nową roślinę i przesadzamy w świeże podłoże.

* Niektóre metody np. sadzonek liściowych z fragmentów czy poprzez nacinanie liści wymaga szerszego opisu, który wkrótce pojawi się na Blogu. Do tego czasu jeśli jakaś metoda wydaje się ponad nasze siły lepiej nie zaczajajmy się na ukochaną roślinę z nożem.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *