1

10 GATUNKÓW O OZDOBNYCH PĘDACH.


kolorowe pedy
14/10/2015


Jak to rubasznie opisał ostatnio pewnien Ogrodnik, teraz w październiku w jego ogrodzie robi się „goło i wesoło”. By i nasz ogród pozostał radosny po zrzuceniu kwiecistych wzorków i liściastych szat wzbogaćmy go o 10 gatunków o ozdobnych pędach – krzewów i drzew, które są dekoracyjne przez cały rok, mimo sezonowych liści.

1. Dereń biały ‚Sibirica’, ‚Elegantissima’. ‚Kesselringii’

10 gatunków ozdobnych z pedow zima deren czerwone pedy

Na początek karmin i buraczkowy róż. Pędy derenia białego w ogrodzie wyglądają jak patyczkowate nogi całego stada bocianów. Im słoneczniejsze dni tym intensywniejsze wybarwienie pędów. Zbiera się je często do wazonów i sezonowych dekoracji – przydadzą się np. na Wielkanoc do stroików.

2. Dereń rozłogowy ‚Flaviramea’

10 gatunków ozdobnych z pedow zima flaviramea

Świeże, seledynowe lekko oliwkowe pędy tego derenia sprawiają, że ogród ma wiosenny nawet akcent w czasie zimy. Krzew można sadzić w pojemniku. W gruncie potrafi szybko rozrosnąć się do rozmiarów 3,5/3,5 m, zgodnie z gatunkową nazwą tworząc liczne rozłogi. świetnie zatem nadaje się do tworzenia półswobodnych żywopłotów i barier. W razie czego na szczęście można go rokrocznie wczesną wiosną ściąć nawet przy ziemi.

3. Dereń świdwa ‚Midwinter Fire’

10 gatunków ozdobnych z pedow zima dereń

Najgorętsza odmiana drerenia wygląda jak ognisko rozpalone w ogrodzie. Pędy pełgają, tlą się i żarzą – robi się cieplej od samego patrzenia. Kilka pędów, ściętych do porstego wazonu może śmiało konkurować z kwiatami.

4. Kerria japońska

Seledynowe, wiotkie i delikatne pędy złotolinu wyrastają z czasem tak gęsto, że zimą z daleka wyglądająjak kępa wysokiej trawy, tworząc lekko orientalny akcent w ogrodzie. Sadząc ją pamiętajmy, by dać jej pole do popisu – najlepiej wygląda po 2-3 latach, kiedy tworzy 1-2 metrowy ‚busz’

5.Trzmielina oskrzydlona

10 gatunków ozdobnych z pedow zima trzmielina

Ta wytrwała roślina ma dość nietypowe pędy – są one oskrzydlone. To znaczy wzdłuż pędów biegną korkowe ‚listewki’, sprawiając, że pęd staje się wielościenną bryłą o architektonicznym charakterze.

6. Leszczyna ‚Contorta’ i 7.Wierzba mandżurska ‚Tortuosa’

10 gatunków ozdobnych z pedow zima

Krzew i drzewo o charakterystycznych powykręcanych pędach, popularnych we florystyce szczególnie w okresie wielkanocnym do dekoracji okolicznościowych. Ścięte do wazonu pędy wierzby z łatwością się ukorzeniają. Zanim jednak posadzimy torturowaną wierzbę pamiętajmy, że jest to olbrzymie drzewo. Jeśli mamy mniejszy ogródek, a zachwycają nas owe urocze pędy po trwałej ondulacji, lepiej posadźmy leszczynę

8. Brzoza czarna ‚Heritage’

10 gatunków ozdobnych z pedow zima brzoza czarna

Nietypowa brzoza o łuszczącej się korze – na pniu powstają pastelowe, różowe i morelowe plamy.

9. Brzoza użyteczna ‚Doorenboos’

10 gatunków ozdobnych z pedow zima

Niezbędnik każdego ogródka pokazowego na Chelsea Flower Show w przeciwieństwie do większości prezentowanych tam gatunków jest bardzo odporna i znakomicie spisze się również w polskich ogrodach. Czystobiała kora wygląda, jakby w ogrodzie stały papierowe drzewa – ich delikatność jest na szczęscie pozorna.

10. Klon pensylwański

10 gatunków ozdobnych z pedow zima klon

W pełni odporny na mróz gatunek o szlachetnej formie i pokroju nada elegancji zimowej kreacji ogrodu. Kora i pędy mają kolor butelkowej zieleni w białe pasy, czasem nabierając odcienia wiśniowego.


A już za tydzień wskakujemy pod koc i relaksujemy się w ciepłym domu pełnym aromatów.

Comments 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *